Projektowanie mieszkania czy domu to skomplikowany, wieloetapowy proces. Niezwykle istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę już na tym etapie, będzie funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, budująca komfort życia w zaprojektowanej przestrzeni. Jak stworzyć funkcjonalny projekt i na czym będzie on polegał?
Czym jest układ funkcjonalny wnętrz i dlaczego warto go stworzyć?
Pod nazwą „układ funkcjonalny wnętrz” kryje się rzut mieszkania z góry, na którym widoczne są ściany, ale również i podstawowe elementy wyposażenia. Taki projekt, by stać się w pełni użytecznym, powinien odzwierciedlać przyzwyczajenia i potrzeby domowników. Dlatego też niezwykle istotnym aspektem będzie indywidualne podejście oraz zastosowanie praktycznych rozwiązań. Dzięki układowi funkcjonalnemu możemy precyzyjnie określić ustawienie poszczególnych elementów wyposażenia. To potężna oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy, ale również i niezbędny krok, jeśli chodzi o projekty instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy kanalizacyjnej. Nic dziwnego, że układy funkcjonalne wnętrz proponują swoim klientom najlepsze biura projektowe, w tym m.in. all-design.pl, czyli krakowska autorska pracownia projektowania wnętrz i przestrzeni, zgodnie z potrzebami użytkowników.
Kiedy warto stworzyć układ funkcjonalny?
Tworzenie układu funkcjonalnego warto zaplanować jak najszybciej – najlepiej już w momencie budowy domu. To właśnie wtedy mamy bowiem możliwość dokonania największych zmian, jak np. przesunięcie ściany czy drzwi. Taki projekt powinien obejmować zarówno stałe elementy, które znajdują się w danym wnętrzu, jak i jego późniejsze wyposażenie. Tworząc go, należy pamiętać m.in. o takich szczegółach, jak kaloryfery, piony wentylacyjne czy ściany nośne.
Układ funkcjonalny w praktyce – na co zwrócić szczególną uwagę?
Planowanie układu funkcjonalnego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też warto poświęcić mu nieco czasu, by zastosowane rozwiązania sprawdziły się w praktyce, podnosząc jakość i komfort funkcjonowania domowników w przyszłości. Wyzwanie warto zacząć od rozmieszczenia szaf, które na ogół ustawiane są w przedpokojach i sypialniach. Nanosząc poszczególne elementy wyposażenia, należy zachować odpowiednie proporcje. Dotyczy to również mebli wielkogabarytowych, jak łóżka czy narożniki, które umieszcza się w projekcie w dalszej kolejności.
Takie projektowanie to również dobry moment na wprowadzenie praktycznych rozwiązań. Będzie to np. otwarcie małej kuchni na salon czy rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki tak, by móc komfortowo z nich korzystać.
Układ funkcjonalny – co musisz o nim wiedzieć?
Planując układ funkcjonalny pomieszczeń, warto wyobrazić sobie ich użytkowanie w praktyce. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, w której na ogół spędzamy sporo czasu. Taki spacer w wyobraźni należy jednak odbyć po wszystkich pomieszczeniach, by przekonać się, czy zastosowane rozwiązania będą praktyczne. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na układ mebli i sprzętów oraz sprawdzić, do których należy nieco ułatwić dostęp. Układ funkcjonalny pomieszczeń najlepiej początkowo stworzyć na kartce, by następnie przenieść go na papier milimetrowy lub tez do stosownego programu komputerowego.
Dobrym pomysłem będzie również stworzenie kilku projektów funkcjonalnych, by następnie wybrać najlepszy z nich. Jak nietrudno sobie wyobrazić, jest to zadanie czasochłonne, a zachowanie odpowiednich proporcji wymaga wysokiej precyzji. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się skorzystać w tym zakresie z pomocy fachowców. Takie projekty wnętrz domów w Krakowie, Warszawie czy w mniejszej miejscowości to szansa na podniesienie jakości funkcjonowania w przyszłości, poprzez wprowadzenie funkcjonalnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni.