Kupno lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym może dać spore oszczędności, pod warunkiem że wybierzesz nieruchomość, która nie będzie wymagała gruntownego i drogiego remontu. Jeśli zastanawiasz się, co uwzględnić, oglądając interesujące Cię lokum, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, poszukując używanego mieszkania.
Ocena stanu technicznego mieszkania
Kluczowym aspektem jest oczywiście stan techniczny nieruchomości – to od niego zależy, czy w mieszkaniu będzie żyło się komfortowo i czy po jego zakupie nie trzeba będzie inwestować kolejnych środków w prace remontowe. Podczas przeglądu szczególną uwagę zwróć na stan instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej. Upewnij się, że nie mają one widocznych uszkodzeń czy przecieków, a wszystkie urządzenia działają prawidłowo.
Twoją uwagę powinny zwrócić również ewentualne pęknięcia, zawilgocenia lub inne uszkodzenia widoczne na ścianach, podłogach lub sufitach. Sprawdź także jakość prac wykończeniowych, oceniając solidność tynków oraz poprawne ułożenie paneli czy płytek.
Okna i drzwi powinny być w dobrym stanie i łatwo się otwierać oraz zamykać. Jeśli zakup mieszkania z rynku wtórnego dotyczy lokalu z wyposażeniem, zwróć uwagę na stan mebli, sprzętów AGD i sanitariatów. Oceń także ogólny wygląd mieszkania, sprawdzając, czy jest czyste, zadbane i prawidłowo utrzymane.
Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
Stan prawny mieszkania z rynku wtórnego powinien być dla przyszłego właściciela nie mniej istotny co techniczne aspekty lokalu. Dokumenty, które warto sprawdzić przed zakupem to m.in.:
- akt notarialny – pozwoli upewnić się, że sprzedawca ma prawo do nieruchomości i że jej sprzedaż nie jest ograniczona prawnie,
- dokumentacja techniczna – warto zapoznać się z projektem mieszkania, atestami i dokumentami potwierdzającymi wykonane remonty oraz przeglądy instalacji,
- dokumenty potwierdzające ewentualne zadłużenie, służebność, umowę dożywocia bądź inne wady prawne,
- polisa ubezpieczeniowa potwierdzająca ubezpieczenie nieruchomości,
- rachunki za media oraz inne dokumenty potwierdzające koszty utrzymania lokalu.
Mieszkanie na rynku wtórnym – lokalizacja i udogodnienia
Przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj lokalizację mieszkania. Zastanów się, czy jest dla Ciebie odpowiednia pod względem dojazdu do pracy, szkół, sklepów i innych ważnych miejsc. Sprawdź też, czy w okolicy znajdują się tereny rekreacyjne, takie jak parki czy place zabaw dla dzieci. Równie ważne jest bezpieczeństwo – upewnij się, że okolica cieszy się opinią spokojnej i sprawdź, czy na osiedlu znajdują się monitoring bądź inne dodatkowe zabezpieczenia.
Bezpieczny zakup mieszkania na rynku wtórnym
Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z rynku wtórnego warto skonsultować się z ekspertem. Może być nim architekt, prawnik bądź osoba z biura nieruchomości. Przeprowadzając dokładny audyt i oceniając czynniki ryzyka, zwiększasz swoje szanse na dokonanie właściwego i dobrze przemyślanego wyboru nieruchomości. Planujesz zakup mieszkania pod wynajem? Skorzystaj z oferty Z NAMI i powierz obsługę najmu wyspecjalizowanym ekspertom z wieloletnim doświadczeniem, oszczędzając pieniądze i czas.