Inwestor planujący budowę hali produkcyjnej musi spełnić szereg rygorystycznych wymagań stawianych przez prawo budowlane. Właściwa temperatura, minimalna wysokość budynku, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym czy zapewnienie dostępu do pomieszczeń sanitarnych to tylko część z nich. Sprawdź, jakie konkretnie wymagania powinien spełniać taki obiekt.
Izolacyjność termiczna hali produkcyjnej
Hala produkcyjna musi spełniać konkretne wskazania w zakresie jakości stosowanej izolacji termicznej. Wraz z pojawianiem się na rynku nowocześniejszych rozwiązań budowlanych ustawodawca regularnie zaostrza te wymagania. Izolacyjność cieplna jest różna w zależności od elementu budynku. Projektując obiekt, należy uwzględnić zarówno minimalne wymagania prawne, rodzaj produkowanych oraz przechowywanych w przyszłości towarów i materiałów, jak i warunki, w jakich został posadowiony budynek (średnia temperatura, wilgotność powietrza).
Wymagania przeciwpożarowe obiektu
Projekt i budowa hal produkcyjnych muszą spełniać również konkretne parametry ochrony ogniowej, regulowane przez dwa rozporządzenia: MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wskazane rozporządzenia definiują parametry dotyczące stref pożarowych i ich powierzchni, gęstości obciążenia ogniowego oraz odporności pożarowej budynku. Na wymagania ogniowe hali produkcyjnej wpływa również liczba kondygnacji – im obiekt jest wyższy, tym potencjalnie stwarza większe niebezpieczeństwo pożaru. Rozporządzenia wskazują ponadto, jakie urządzenia i zabezpieczenia przeciwpożarowe należy zamontować w budynku.
Kwestia wymagań ppoż. jest niezwykle istotnym krokiem w procesie budowy hali produkcyjnej. Należy je uwzględnić na etapie projektowania konstrukcji. Konieczne jest też skonsultowanie planowanego montażu systemów przeciwogniowych z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń pożarowych, a gdy budynek będzie już gotowy należy pamiętać o systematycznych przeglądach instalacji.
Dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych
Hala produkcyjna powinna spełniać też szereg wymagań dotyczących pracowników. Naturalną sprawą jest zapewnienie im dostępu do pomieszczeń typu jadalnia, umywalnia, szatnia i WC. W zależności jednak od liczby oraz płci zatrudnionych, liczba i powierzchnia tych pomieszczeń jest inna. Zgodnie z przepisami prawa pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą mieścić się w budynku, w którym odbywa się praca, ewentualnie w obiekcie połączonym z nim ogrzewanym, obudowanym łącznikiem. Ich wysokość powinna wynosić minimum 2,5 metra. Pokoje muszą być wentylowane, ogrzewane i odpowiednio oświetlone. Posadzka i ściany takich pomieszczeń powinny być pokryte w pełni zmywalnym materiałem (np. płytkami ceramicznymi).
To zaledwie kilka z wielu wymagań dotyczących stawiania hali produkcyjnej. Inwestycja wymaga spełnienia konkretnych przepisów i norm, dlatego warto to zadanie zlecić specjalistom, takim jak firma Probis. To da Ci pewność kompleksowej, profesjonalnej i zgodnej z prawem realizacji budowy.